Istnieje powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu. Jest w tym bardzo dużo prawdy i osoby, które zajmują się prowadzeniem różnego rodzaju działalności, wiedzą o tym najlepiej. Duże firmy wydają niewyobrażalne kwoty na marketing i promowanie własnej marki. Efekty są jednak ogromne. Niektóre towary są częścią naszej świadomości. Zostaliśmy przekonani o ich wartości, a czasem nawet nie wyobrażamy sobie świata bez nich. W reklamach widzimy zawsze świat, który jest piękny i doskonały. Oferowany produkt wydaje się być właśnie tym, czego w danym momencie potrzebujemy. Promocja ma bardzo wiele funkcji. Potrafi przekonać, że potrzebujemy czegoś, o czym wcześniej nawet nie myśleliśmy. Sprawia, że pamiętamy o którymś z produktów. Jest tego jednak znacznie więcej. Również sama forma perswazji do własnych usług była znana od kilku tysięcy lat, a jednak ciągle ewoluuje i szuka innych dróg, żeby zdobyć naszą uwagę. Czym jest reklama? Jaka powinna być, żeby cieszyć się skutecznością? Czy można stworzyć naprawdę poważną firmę bez niej? W jakiej formie może ona występować? Spróbujemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Czym jest reklama?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że jesteśmy zbyt otoczeni przez to pojęcie, żeby go nie rozumieć. Jego zadaniem jest perswazja tzn. przekonanie nas, że czegoś potrzebujemy. Jest to pewnego rodzaju komunikacja pomiędzy twórcą a odbiorcą. Najczęściej jest to powiązane z chęcią odniesienia korzyści ekonomicznej. Oczywiście istnieje wiele wariantów tej formy marketingu, a więc również całe mnóstwo definicji. W zasadzie każdy mógłby wymyślić swoją. Ostatecznie jednak (parafrazując) chodzi o pieniądze i jest to punkt wyjścia do takich rozważań.

Reklama a odniesienie korzyści finansowych

Stosowanie tego typu rozwiązań musi przynosić zyski, ponieważ nie byłoby stosowane przez największe firmy na świecie, które prowadzą ogromną ilość badań do analizy rynku. Czy to, co jednak sprawdza się wśród gigantów, musi mieć przełożenia na mniejsze przedsiębiorstwa? Niekoniecznie, ale też różna może być skala samego zjawiska. Reklamy telewizyjne są bardzo drogie niezależnie od tego, ile osób tak naprawdę je obejrzy. Internet pozwala na znacznie lepsze skalowanie i dostosowywanie się do zainwestowanych środków. Podstawą w przypadku podmiotów, które działają stacjonarnie, jest jakiś chwytliwy szyld, ładny wystrój widziany z zewnątrz czy odpowiednie banery. Ciekawym rozwiązaniem są reklamy świetlne. Zazwyczaj skutecznie przykuwają one uwagę i niedużym nakładem finansowym możemy zyskać trochę uwagi. Oczywiście nie będzie to tak skuteczne w miejscach, gdzie każda reklama świeci jaskrawym światłem i jest to naturalną częścią krajobrazu. Takie sytuacje znamy przede wszystkim z niektórych azjatyckich ulic. W większości sytuacji będzie to jednak skuteczne. Kasetony reklamowe powinny być z kolei dopasowane do tego, co chce reprezentować nasza firma. Prawdopodobnie inne rozwiązanie okaże się sukcesem w przypadku drogiej restauracji i sklepu z używaną odzieżą. Kasetony powinny więc reprezentować klimat danego miejsca, ale również ważne jest, żeby mogły zaciekawić. Niezależnie od formy zadbanie o reklamę jest koniecznością, jeśli chcemy, żeby nasze przedsiębiorstwo (niezależnie nawet od sektora, w którym działa) mogło rozrosnąć się na dużą skalę. Nawet w przypadku niewielkich podmiotów ma to jednak znaczenie.

Skuteczna forma reklamy

Co to jest reklama?Ilość zmiennych jest tutaj podobnie duża jak ilość form, w których może występować reklama. Szeptany marketing znany jest od kilku tysięcy lat, a jednocześnie Internet obecnie niesamowicie wzmacnia tę formę. Przecież sprawdzamy w Internecie opinie o danych przedmiotach lub usługach, z których będziemy korzystać. Tutaj jednak trudno o jakieś wielkie rozsławienie, jeśli nie będzie ono wynikać z reprezentowanej jakości produktów. Ogromne koncerny mogą stawiać na reklamy telewizyjne i kampanie reklamowe na szeroką skalę. W takiej sytuacji zatrudnia się znane osoby, żeby to one opowiadały o jakiejś marce i wychwalały korzyści, które wiążą się z jej wykorzystaniem. Ważne jest również zorientowanie się na konkretnego kupca. Przykładowo zabiegi rehabilitacyjne dla starszych osób znajdą więcej potencjalnych odbiorców, jeśli reklama o nich pojawi się w telewizji, radio lub gazecie, a nie w Internecie. Z drugiej strony jeśli posiadamy zakład fryzjerski, który działa na wsi, skuteczniejszy może być wpis w lokalnej gazecie niż prowadzenie profilu na Instagramie. Mniejsze firmy mogą korzystać z tańszych form, które jednak również są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Podstawą jest zadbanie o odpowiedni kaseton. Również sam budynek powinien wyglądać tak, żeby chciało się skorzystać z jego usług. Z czasem być może również marketing będzie się rozwijał w kierunku promocji własnej marki. Nie wszystkim można jednak zająć się od razu i warto pamiętać, żeby nie przewymiarować formy reklamy. Chyba że mamy plany imperialne, wiedząc że oferowany produkt może poradzić sobie w tej sytuacji. Nie zmienia to faktu, że bez reklamy w zasadzie nie ma możliwości odniesienia sukcesu.