Szybka i efektywna komunikacja jest jednym z elementów wyróżniających społeczeństwo XXI wieku. Jednym z urządzeń umożliwiających nam porozumiewanie się na odległość w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca jest smartfon. Choć jest to urządzenie stosunkowo nowe, większość ludzi nie wyobraża sobie już bez niego swojego codziennego funkcjonowania. Czym są smartfony i do czego można je wykorzystać?
Czym jest smartfon?
Telefony komórkowe, które zrewolucjonizowały komunikację, umożliwiały dokonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomość z dowolnego miejsca w zasięgu działania operatora. Smartfony, stanowiące kolejne stadium ewolucji technologicznej, są czymś więcej, niż tylko narzędziem umożliwiającym nawiązywanie kontaktu na odległość. Nowoczesny smartfon, to przenośne urządzenie multimedialne. Z jednej strony posiada wszelkie funkcji telefonu, z drugiej zaś, dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu, może pełnić funkcję przenośnego komputera. Dotykowy ekran smartfona upodabnia go do tabletu. Większość smartfonów, realizując zadania przenośnego komputera osobistego, wykorzystuje system Android. Wyjątkiem są smartfony Apple, działające w oparciu o własny system iOS. System operacyjny umożliwia pobieranie, instalację czy korzystanie z dowolnych aplikacji, o różnorodnym przeznaczeniu. Większość funkcji smart, dostępnych w smartfonach, wymaga do działania połączenia z internetem. Z tego względu smartfony posiadają wbudowane moduły sieciowe. Dzięki wbudowanym kamerom i aparatom cyfrowym, z powodzeniem zastępują tradycyjne urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Wydaje się więc, że jedną z najważniejszych cech smartfonu, odróżniającego go od wielu innych urządzeń elektronicznych, także tych przenośnych, jest jego ogromna wielozadaniowość.
Smartfon a zarządzanie czasem
Smartfon może stanowić centrum zarządzania czasem i zadaniami użytkownika. Dzięki dostępności kalendarzy, plenerów połączonych z emailem czy aplikacji do tworzenia list zadaniowych, umożliwiają efektywne planowanie i realizację zadań. Zastępują więc tradycyjne, papierowe kalendarze i ołówki.
Jakie funkcje komunikacyjne oferują smartfony?
Podobnie jak ich poprzednicy – telefony komórkowe, również smartfony stanowią narzędzie mobilnej komunikacji. Oczywiście, można z ich pomocą wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, podobnie jak wiadomości tekstowe i multimedialne (SMS i MMS). Jednak dzięki połączeniu z siecią, smartfony umożliwiają również stały dostęp do poczty elektronicznej. Podobnie jak w komputerze, również w smartfonie korzystać można z programu pocztowego, dzięki któremu uzyskuje się jednoczesny dostęp do wielu, połączonych z programem, kont email. Ze względu na dostępność aplikacji portali społecznościowych i komunikatorów sieciowych, opracowanych specjalnie na smartfony, ich użytkownicy mają również stały i nieograniczony dostęp do swoich kont na portalach społecznościowych.
Smartfon jako aparat fotograficzny
Smartfony najnowszej generacji oferują często zwielokrotnione aparaty, mające niemały wpływ na funkcjonalność urządzenia. Jakość zdjęć jest porównywalna do wykonywanych klasycznych aparatem cyfrowym. Producenci smartfonów prześcigają się w dokładaniu nowych funkcji, mających przyciągnąć użytkowników do modeli ich marki. Stąd też smartfonowe kamery coraz częściej wyposażone są w teleobiektywy z zoomem o powiększeniu nawet 10x. Coraz częściej użytkownicy smartfonów mają do swojej dyspozycji obiektywy ultraszerokokątne, funkcje makro lub bokeh. Wśród liderów w tej dziedzinie od jakiegoś czasu wymieniane są smartfony Samsung.
Smartfony jako mobilne biuro i centrum rozrywki
Dzięki możliwości wykorzystywania rozmaitych aplikacji, smartfony zastąpić mogą z powodzeniem komputer osobisty z wszystkimi jego funkcjami biurowymi, ale również dostarczyć rozrywki w wolnym czasie. Dzięki aplikacjom na urządzenia przenośne, na smartfonie można nie tylko odczytywać, ale również tworzyć dokumenty tekstowe i prezentacje multimedialne w różnych formatach. Smartfon poradzi sobie z arkuszem kalkulacyjnym, pomoże przygotować pokaz slajdów, w wielu dostępne są również zaawansowane programy graficzne. W wolnym czasie smartfon zamieni się w centrum mobilnej rozrywki. Dzięki dostępowi do niezliczonej ilości gier różnego typu, możliwości odtwarzania filmów, słuchania muzyki oraz przeglądania stron internetowych, smartfon często zastępuje wiele innych, bardziej tradycyjnych urządzeń. Netflix w smartfonie nie jest już niczym nadzwyczajnym – filmy, seriale i inne programy stają się dostępne nawet bez dostępu do telewizora.
Smartfon jako nawigacja i portfel
Smartfony wypierają powoli urządzenia nawigacji samochodowej. Dzięki GPS i aplikacjom zawierającym dokładne, aktualne mapy, nawigacja w smartfonie staje się efektywnym narzędziem, umożliwiającym prawidłową orientację w terenie. Dzięki stałemu dostępowi do sieci, smartfonowa nawigacja nie tylko wskaże drogę, ale również poinformuje o spodziewanych utrudnieniach w ruchu i podpowie rozwiązania alternatywne. Smartfony są również coraz częściej wykorzystywane zamiast portfela – jako sposób płacenia za towary i usługi. Dzięki funkcji NFC możliwe jest płacenie zbliżeniowe w terminalach płatniczych. BLIK z kolei pozwala na generowanie kodów, które wyświetla się w aplikacji mobilnej. Kody są ważne przez 2 minuty od wyświetlenia – można je wykorzystać w terminalu płatniczym w sklepie, w internecie lub w bankomacie. Wystarczy wpisać kod, a następnie potwierdzać transakcję w aplikacji mobilnej w smartfonie. Czy to już wszystko? Z pewnością nie. Nowoczesne smartfony posiadają coraz więcej funkcji, rozwijanych niemal z dnia na dzień, zarówno w obszarze rozrywki, jak i zastosowań użytkowych i profesjonalnych. Z całą pewnością ich producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa!