Czy zainwestowanie w klimatyzację dla domu jest dobrym pomysłem? Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie właściwych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym mieszkaniu. Najprostszym rozwiązaniem jest kupienie wydajnego klimatyzatora. Jednakże niezależnie od wybranego przez nas modelu, klimatyzacja dla domu nie zastąpi wentylacji. W naszym domu powinniśmy zamontować oba typy instalacji. Wzajemnie uzupełniają się podczas procesu uzdatniania powietrza. Musimy jednak dobrze koordynować ich pracę, aby uniknąć zwiększonych kosztów pracy klimatyzatora.
Tego typu urządzenie jest nieocenione dla alergików, którzy wymagają skutecznego filtrowania powietrza. Klimatyzacja dla domu powinna posiadać filtry wyłapujące alergeny, kurz i pyły. Szczególnie wartościowe są klimatyzatory oferujące jonizację powietrza. Podczas letnich upałów klimatyzacja dla domu umożliwi utrzymanie wilgotności rzędu 40-60% oraz temperatury około 25oC. W takich warunkach nasz organizm nie będzie się nadmiernie pocił. Kwestia regulacji klimatyzatora ma duże znaczenie, gdyż nie możemy ustawiać dowolnej temperatury. Niewłaściwie dobrane ustawienia przełożą się na rozmaite uniedogodnienia.
Główne zalety wynikające z obecności klimatyzacji w naszym mieszkaniu
Właściwie dobrane klimatyzatory pozwolą zapewnić nam komfort termiczny. Niestraszne będą nam letnie upały – klimatyzacja dla domu z łatwością poradzi sobie ze wzrostem temperatury na zewnątrz mieszkania. Tego typu instalacja jest szczególnie wskazana dla osób z problemami natury kardiologicznej lub związanymi z niesprawnością układu oddechowego. Nowoczesne klimatyzatory posiadają liczne czujniki, dzięki którym urządzenie trafnie wykrywa zmiany w temperaturze i poziomie wilgotności powietrza. Takie jednostki zazwyczaj są w stanie samodzielnie dostosować wszystkie istotne parametry. O ile klimatyzacja dla domu jest nieoceniona podczas lata, przyda nam się również zimą. Najlepiej sprawdzi się w tak zwanym okresie przejściowym, kiedy korzystanie ze stałego ocieplenia nie jest jeszcze opłacalnym rozwiązaniem.
Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku
Możemy przede wszystkim wyróżnić modele przenośne oraz typu split. Te pierwsze nie są zbyt komfortowe podczas codziennego użytkowania. Modele rozdzielone stanowią o wiele bardziej wydajną klimatyzację dla domu. Składają się z dwóch części – głośniejsza musi zostać zamontowana na zewnątrz budynku. W zależności od miejsca montażu możemy wyróżnić między innymi klimatyzatory ścienne. Cieszą się największą popularnością z uwagi na prostotę instalacji oraz niskie koszty serwisu. Stosunkowo estetyczny wygląd urządzenia sprawia, że pasują do rozmaitych stylów aranżacji wnętrz. Bardziej skomplikowana klimatyzacja dla domu zakłada montaż jednostek podłogowo-sufitowych. Zazwyczaj jednak taki klimatyzator przydaje się w przypadku dużych powierzchni sklepowych. Z kolei modele kasetonowe i kanałowe sprawdzają się w dużych obiektach przemysłowych.
Po czym poznać oszczędny klimatyzator?
Należy sprawdzić klasę energetyczną wybranego przez nas urządzenia. Warto zainwestować w modele z górnej półki. Przyjdzie nam zapłacić za nie wysoką cenę, ale w dłuższej perspektywie ich energooszczędność pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy na rachunkach za prąd. Optymalna klimatyzacja dla domu powinna składać się z pojedynczego klimatyzatora cechującego się wysoką wydajnością. Oprócz klasy energetycznej warto zwrócić uwagę na sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R. lub grzania S.C.O.P. To, który z tych parametrów ma znaczenie zależy od interesującego nas trybu. Wyższe wskaźniki efektywności sezonowej oznaczają mniejsze zużycie energii podczas transportowania ciepła. Ilość pobieranego prądu możemy dodatkowo ograniczyć, dbając o skuteczną izolację w naszym mieszkaniu. Przydatne w tym celu są między innymi zasłony okienne, dzięki którym łatwiej utrzymamy określoną temperaturę wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia. Tradycyjne żarówki mogą dodatkowo podnieść temperaturę powietrza, warto więc zastąpić je bardziej ekologicznymi modelami.
Prawidłowy sposób konserwacji klimatyzatora
Klimatyzacja dla domu wymaga z naszej strony regularnego serwisowania. Systematyczne czyszczenie pozwoli uniknąć awarii klimatyzatora lub pogorszenia jego wydajności. W celu zadbania o zdrowie domowników powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu dokładnie przetrzeć roztocza zgromadzona na panelu klimatyzatora przy wylocie i wlocie. Przyda nam się do tego wilgotna ściereczka. Substancje polerujące, proszki oraz rozpuszczalniki są absolutnie niewskazane. W najlepszym wypadku spowodują uszkodzenie klimatyzatora. O wiele gorszą ewentualnością jest przedostanie się takich substancji do naszych dróg oddechowych. W takim wypadku zamontowana klimatyzacja dla domu zacznie grozić naszemu zdrowiu. Oprócz przecierania powierzchni klimatyzatora należy czyścić poszczególne jego części. Chodzi mianowicie o filtr, tacę skroplin, skraplacz, parownik oraz przewody klimatyzacyjne. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów może mieć negatywne skutki na wydajność całej instalacji klimatyzacyjnej.