Czym charakteryzuje się fizjoterapia? Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty? Fizjoterapia to nauka medyczna dotycząca leczenia metodami, które wykorzystują bodźce wewnętrzne występujące naturalnie w każdym organizmie. Prowadzi się ją w celu przywrócenia dawnej sprawności fizycznej, która zmieniła się w związku z przebytym urazem bądź operacją Na fizjoterapię uczęszczają również osoby, którym zależy na spowolnieniu bądź zahamowaniu postępujących procesów chorobowych.
Fizjoterapia jest również wykorzystywana w ramach prewencji wtórnej stosowanej w celu zapobieżenia nawrotom danej dolegliwości. Prowadzona jest ona przez profesjonalnego fizjoterapeutę . Jakie wyróżniamy rodzaje fizjoterapii? Kto najczęściej wybiera się do fizjoterapeuty? W czym fizjoterapia może być pomocna? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do jego przeczytania.
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia to gałąź medycyny zajmująca się leczeniem dzięki wykorzystaniu czynników fizycznych takich jak dotyk, prąd, światło, ciepło, zimno, woda, ruch, elektro dźwięk czy pole magnetyczne. Fizjoterapia oferuje usługi dla osób z różnymi schorzeniami. Czy fizjoterapia jest tym samym co rehabilitacja? Pomimo tego, iż rehabilitacja jest kojarzona z powracaniem do pełnej bądź przynajmniej umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie sprawności fizycznej po różnego rodzaju urazach, to tak naprawdę jest ona tym samym co fizjoterapia http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/. Jest to zatem określenie oznaczające to samo co fizjoterapia, jednak nieco starsze i rzadziej w dzisiejszych czasach stosowane.
Rodzaje fizjoterapii
Fizjoterapię https://kursy-fizjoterapia.eu/ można podzielić biorąc pod uwagę bodźce, jakie są dostarczane organizmowi. Podział wygląda wtedy następująco:
- klimatoterapia (właściwości klimatyczne),
- masaż leczniczy (bodźce mechaniczne),
- kinezyterapia (ruch),
- terapia manualna (bodźce mechaniczne oraz kinetyczne),
- balneoterapia (naturalne czynniki),
- hydroterapia (lecznicze kąpiele).
W zależności od schorzenia fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię.
Wskazania do fizjoterapii
Wskazań do poddania się fizjoterapii jest bardzo dużo. Obecnie pacjenci zgłaszają się najczęściej z następującymi problemami:
- uszkodzenie stawu,
- złamanie kości,
- udar czaszki,
- udar mózgu,
- udar rdzenia kręgowego,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- osteoporoza.
Fizjoterapia jest prowadzona na wielu płaszczyznach, które obejmują między innymi terapię ortopedyczną (najlepszy ortopeda w Szczecinie http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/ortopeda/), neurologiczną, analizę dolegliwości bólowych, korekcję wad postawy. W dzisiejszych czasach dąży się jednak do zawężania specyfikacji fizjoterapii – powstają miejsca wyspecjalizowane w fizjoterapii np. neurologicznej czy też ortopedycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest znaleźć specjalistę zajmującego się konkretną dolegliwością i potrafiącego odpowiednio dobrać odpowiednią metodą leczenia w zależności od konkretnego przypadku.
Czym charakteryzuje się dobry fizjoterapeuta?
Praca fizjoterapeuty obejmuje głównie dolegliwości, problemy, schorzenia, urazy czy też nieodpowiednie nawyki ruchowe powodujące dyskomfort oraz ból. Profesjonalny fizjoterapeuta jest odpowiednio wyedukowany, posiada certyfikaty, ma doświadczenie, jest po wielu szkoleniach oraz kursach, dzięki którym może on podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nową wiedzę. Fizjoterapeuta powinien zaangażować osobę chorą w rehabilitacje, umieć nauczyć swoich podopiecznych i tłumaczyć im rzeczy, których nie pojmują oraz dzielić się z nimi spostrzeżeniami oraz obserwacjami i dostrzeżonymi postępami w rehabilitacji. W fizjoterapii ogromne znaczenie ma motywacja i wykonywanie ćwiczeń w domu, bez nadzoru fizjoterapeuty. Dobry fizjoterapeuta powinien zatem wskazać pacjentowi, jakie ćwiczenia mógłby sam wykonywać w domu, aby utrwalać postępy rehabilitacji i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności fizycznej.
W czym pomaga fizjoterapia?
Fizjoterapia może się przydać w wielu sytuacjach, przede wszystkim osobom, którym zależy na:
- zmniejszeniu bólu np. pleców, bioder, kręgosłupa, karku czy kolan,
- zwalczania obrzęków i stanów zapalnych np. stawów,
- polepszenie stanu ciała,
- zmniejszeniu stresu,
- zmniejszeniu skutków siedzącego trybu życia.
Czy warto odwiedzić fizjoterapeutę?
Fizjoterapia pomaga w rozwinięciu, utrzymaniu oraz przywróceniu maksymalnej oraz prawidłowej zdolności ruchowej oraz funkcjonalnej. Jest niezwykle przydatna osobom zmagającym się z problemami powstałymi w wyniku urazów czy chorób Jeżeli zatem borykamy się z różnymi schorzeniami, w których mogłaby nam pomóc odpowiednio dobrana rehabilitacja, to warto zdecydować się na konsultację u fizjoterapeuty. Odpowiednie ćwiczenia oraz metody lecznicze będą mogły zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić postawę ciała oraz dojść do dawnej sprawności fizycznej.
Dzięki regularnym wizytom u fizjoterapeuty można zapobiec nawracaniu procesów chorobowych i usunięciu tych istniejących. Fizjoterapia umożliwia szybki powrót do pełnego zdrowia. Bóle zaczynają ustępować, nabiera się większej świadomości ruchowej, a także tej związanej z własnym ciałem. Bardzo często już nawet jedna wizyta daje jakieś efekty, a pacjent odczuwa ulgę.