Jeśli szukasz wytrzymałego drewna strukturalnego do potężnych projektów budowlanych lub zwykłego majsterkowania – szukaj drewna c24. Niezależnie od tego, czy wykonujesz prace dekarskie, czy tworzysz rozbudowę domu, możesz odkryć szeroką gamę opcji drewna strukturalnego c24 o różnych szerokościach i długościach, dostosowanych do Twoich potrzeb. Często nazywane szkieletem drewno konstrukcyjne jest wszechstronnym, naturalnym i odnawialnym materiałem budowlanym, oferującym liczne korzyści dla branży budowlanej. Jest lekkie i mocne, a dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań, oferuje liczne korzyści dla branży budowlanej. Co oznacza symbol c24? C24 to klasa wytrzymałości i oznacza, że im wyższy gatunek drewna, tym lepsza jakość jego nośności.
Drewno konstrukcyjne c24 – główne cechy
Drewno konstrukcyjne c24 jest produktem premium, ponieważ drewno mieszczące się w tej klasie rośnie wolniej i jest również gęstsze. Wzrost tego drewna może zająć do 50% więcej czasu, co oznacza, że posiada więcej słojów. Im więcej słojów ma kawałek drewna, tym większa jest jego ogólna gęstość, co z kolei oznacza, że ma większą naturalną trwałość i lepszą stabilność. Takie drewno pozyskiwane zazwyczaj jest z dobrze zarządzanych lasów w zimnym klimacie, które spełniają najwyższe standardy środowiskowe. Zimny klimat, który skutkuje powolnym wzrostem drzew oznacza, że drewno może rosnąć i dojrzewać nawet kilkadziesiąt lat przed zbiorem. Ten powolny wzrost wytwarza ciasne pierścienie wzrostu – słoje, co zapewnia doskonałą stabilność i doskonałe wykończenie. Po zebraniu kłody są klasyfikowane pod względem jakości, regulowane i poddawane procesowi suszenia, które może trwać do dziesięciu dni. Drewno jest następnie obrabiane – poddaje się je konserwującemu procesowi suszenia (obróbka ciśnieniowa chroniąca przed atakiem owadów i grzybów), obróbki kształtującej i ponownego suszenia. Dzięki dokładnemu suszeniu w drewnie nie ma więcej niż 20% wilgoci. Jest to zgodne z odpowiednimi przepisami budowlanymi, ponieważ w wyniku procesu suszenia w piecu drewno jest niezwykle wytrzymałe, gwarantujące stabilność. Każde sortowane drewno zakwalifikowane jako drewno konstrukcyjne c24 oznacza się odpowiednim stemplem na powierzchni drewna, identyfikującym właśnie to drewno w odpowiedniej klasie wytrzymałości (w tym przypadku – c24).
Gdzie można zastosować drewno konstrukcyjne c24?
Gatunek tego drewna najczęściej używa się w zastosowaniach konstrukcyjnych i dostosowane jest do różnych obciążeń. Drewno konstrukcyjne c24 jest klasyfikowane zgodnie z wyższym standardem, dlatego z powodzeniem może być stosowane do ścian szkieletowych, krokwi, legarów podłogowych szalunków, a także do wszystkich zastosowań w stolarce strukturalnej i ogólnej. W przypadku projektów na większą skalę lub tam, gdzie wytrzymałość ma kluczowe znaczenie, takich jak balkony, tarasy i mosty, zalecanym produktem jest drewno konstrukcyjne c24, ze względu na jego doskonałe właściwości fizyczne i wytrzymałość. Większe obciążenia i większe rozpiętości uzyskuje się stosując drewno konstrukcyjne c24, często o mniejszym przekroju.
Czy potrzebujesz impregnowanego drewna konstrukcyjnego c24?
Należy zastanowić się czy drewno ma zostać umieszczone w miejscu, które narażone jest na działanie warunków atmosferycznych lub działanie pleśni i grzybów. Jeżeli tak, to zakup nieimpregnowanego drewna może w przyszłości spowodować poważne problemy. Należy również zwrócić uwagę, aby drewno konstrukcyjne c24 było impregnowane zwłaszcza do konstrukcji: krokwi dachowych, szkieletu drewnianego, belek sufitowych, legarów podłogowych. Zdecydowanie zaleca się zakup impregnowanego drewna konstrukcyjnego do większości zastosowań.
Czy drewno konstrukcyjne c24 może stracić swoje właściwości?
Tak jak każde drewno, drewno konstrukcyjne c24 może stracić swoje właściwości (klasę wytrzymałości) jeżeli zostanie ponownie przepiłowane w przekroju poprzecznym lub wzdłużnym. Powstałe z przecięcia oba kawałki drewna będą wymagały ponownej klasyfikacji, zanim będą mogły być użyte. Ponieważ często drewno składuje się w magazynach zewnętrznych, istnieje możliwość otrzymania po zakupie wilgotnego drewna. Jest to całkowicie normalne i w żadnym wypadku nie wpłynie to negatywnie na integralność strukturalną drewna. Zazwyczaj rozmiar drewna po imporcie może się delikatnie różnić ze względu na warunki pogodowe przed wysyłką. Przy wykonywaniu jakichkolwiek pomiarów konstrukcyjnych należy założyć pojawienie się odchylenia wynoszącego do 5 mm.
Drewno c24 ma niewiele wad – zarówno pod względem właściwości, jak i wyglądu. Jest mocniejsze i bardziej sprężyste, niż drewno konstrukcyjne w niższych klasach wytrzymałości. Z tego względu, że drewno konstrukcyjne c24 jest najczęściej importowane (w związku z koniecznością uzyskania wymaganych właściwości, co możliwe jest do osiągnięcia tylko w wybranych strefach klimatycznych), należy liczyć się z nieco większym jego kosztem. Jednak warto w nie zainwestować, ponieważ zaowocuje to w przyszłości większymi korzyściami – po upływie wielu lat w dalszym ciągu spełniać będzie wszystkie niezbędne wymagania i normy przeznaczone dla drewna konstrukcyjnego. Drewno to jest idealnym materiałem przyjaznym dla środowiska, spełniającym potrzeby prawie każdego budynku, domowego lub komercyjnego.