Handel internetowy to świetny sposób na zarobek, ale też realizację swoich pasji i zdobycie nowego doświadczenia. Wymaga on jednak sporej wiedzy oraz odpowiedniego marketingu, aby zaczął przynosić korzyści finansowe i przyciągnął klientów. Od czego zacząć?
Wybór platformy
To jedna z najważniejszych decyzji, które należy podjąć przy zakładaniu sklepu internetowego. Odpowiednia platforma zapewni responsywność, czyli zdolność strony do poprawnego skalowania się na różnej wielkości ekranach (z uwzględnieniem urządzeń mobilnych). Ważna jest też swoboda w wyborze szablonów i motywów, aby sklep był atrakcyjny dla klientów i wzbudzał zainteresowanie oraz zaufanie. Ponadto dobra platforma zapewni możliwość dodania czatu czy forum. Jednak najważniejszą kwestią w sklepach internetowych są same oferty produktów, wirtualny koszyk i formularze do wprowadzania danych klienta. Powinny być one estetyczne, intuicyjne i wygodne w obłsudze. Klienci przywiązują uwagę do detali.
Jedną z platform, które oferują usługę stworzenia strony internetowej, jest WordPress. Zawiera znaczną część funkcjonalności niezbędnych do funkcjonowania biznesu w sieci, jest całkiem przystępna i popularna, przez co w internecie znajduje się do niej wiele poradników. Posiada też bazę rozszerzeń i wtyczek, które można nabyć za darmo. Oferuje raporty i analizy dotyczące ruchu w sklepie, zainteresowania poszczególnymi kategoriami czy przedmiotami i ich sprzedaży. Ponadto hosting, czyli przechowywanie naszej strony na serwerze, to koszt w granicy kilkudziesięciu złotych rocznie.
Organizacja strony
Nic nie zniechęca do zakupów na stronie internetowej jak chaos i brak intuicyjności oraz nieestyczyny desing. Użytkownicy internetu mogą odczuwać wąpliwości, widząc nieprofesjonalną stronę. W końcu powierzają jej swoje dane osobowe, a nawet numer konta bankowego! Należy więc zadbać o rozmieszczenie elementów na stronie w sposób uporządkowany, stonowane kolory, wyeksponowanie zdjęć produktów oraz ich cen, zamieszczenie danych kontaktowych i formularzu do zgłaszania zastrzeżeń. Warto też przygotować swoją stronę do wygodnego odtwarzania jej na urządzeniach mobilnych, chociażby w postaci dedykowanej aplikacji. Wielu klientów robi zakupy wyłącznie za pomocą telefonu, a korzystanie w przeglądarkowej wersji na urządzeniu o małym ekranie nie jest zbyt wygodne.
Ważną kwestią przy organizacji sklepu internetowego jest system płatności i logistyka wysyłkowa. Przykładowo, za pomocą narzędzia WooCommerce można umożliwić klientom korzystanie z PayU, Tpay, Przelewy24 czy Dotpay. W kwestii wysyłek obsługa obejmuje wszystkie największe firmy kurierskie, między innymi DHL, DPD czy UPS. Możliwe są również nadania paczek za granicę, jak i płatności międzynarodowe.
Sklep internetowy a prawo
Sklep musi przestrzegać przepisów prawa, co wiąże się z wieloma regulacjami. Regulamin sklepu musi być powszechnie dostępny, a wszycy klienci powinni mieć do niego łatwy dostęp i zapoznawać się z nim przed dokonaniem zakupu. Regulamin zawierać ma zasady sprzedaży, opis świadczonych usług, warunki, informacje dotyczące dokonywania zwrotów i inne prawa konsumenta. Powinien też przedstawiać terminy, w których można podejmować określone akcje, na przykład reklamować produkt lub odstąpić od umowy. Regulamin obejmuje również kwestie zarządzania kontem kupującego, czyli jego danymi czy ograniczeniami w użytkowaniu.
Od czasu wprowadzenia przez Unię Europejską Regulacji o Ochronie Danych Osobowych, konsument musi mieć też dostęp do informacji, w jaki sposób są przetwarzane informacje o nim. Wszystkie zgody musi on zatwierdzić świadomie, dlatego ze strony sklepu internetowego oczekuje się klarowności i jasności w przedstawianych klientowi zapisach. Informacje muszą być ogólnodostępne, a zgoda niewymuszona.
Kwestie podatkowe
Osoba prowadząca handel w internecie ma możliwość co do wyboru odprowadzanych przez siebie podatków. W przypadku ryczałtu, jego wysokość wynosi zaledwie 3 procent. Jest to bardzo niska stawka, ale istnieje pewien haczyk – nie można uzyskiwać przychodów z innych działalności, które reguluje ustawa. Kolejnym sposobem rozliczenia jest to na zasadach ogólnych, co pozwala na uzyskanie ulg podatkowych. Ostatnią formą jest podatek liniowy, którego wysokość to stałe 19 procent i opłaca się, jeżeli mamy pewność, że dochód przekroczy 100000 złotych rocznie.
Marketing – klucz do sukcesu
Aby sklep generował wysokie obroty i cieszył się zainteresowaniem, należy odpowiednio go zareklamować. Ważną kwestią jest odpowiednia domena, która brzmi zwięźle i profesjonalnie, aby zachęcić potencjalnego klienta do kliknięcia. Warto też zainwestować w odpowiednie pozycjonowanie strony. Polega ono na umieszczaniu odpowiednich treści, aby przeglądarka umieszczała daną witrynę ponad innymi. Klienci najchętniej sprawdzają pierwsze strony, które pojawią się po ich wyszukiwaniu, dlatego pozycjonowanie może znacznie podnieść zainteresowanie naszym sklepem internetowym. Do zakupów zachęcą też regularne promocje i konkursy, a także promocja wśród influencerów. Wystarczy nawiązać współpracę z popularnymi profilami w sieciach społecznościowych, aby prowadzące je osoby zachęciły swoich fanów do skorzystania z naszej oferty.