Jak wybrać warsztat samochodowy dla siebie? Żyjemy w czasach, w których posiadanie własnego samochodu przestało być przywilejem najbogatszych, a stało się absolutnym standardem również wśród ludzi zarabiających dość przeciętnie. Doprowadziło to do bardzo dużej popularyzacji usług ściśle związanych z motoryzacją – pojawiło się mnóstw dealerów, ale i warsztatów samochodowych. W naszym poradniku przedstawimy wskazówki związane z wyborem tego drugiego – takiego, w którym swoje auto będziemy mogli zostawić bez obawy o jego stan techniczny
Od czego zacząć wybieranie warsztatu samochodowego?
Zanim w ogóle przejdziemy do poszukiwania warsztatu szytego na miarę naszych oczekiwań, powinniśmy tak właściwie je zdefiniować. Kluczem do tego jest określenie tego, w jakim celu poszukujemy warsztatu. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do dokonania poważnej naprawy, musimy wybrać warsztat, który będzie w stanie jej podołać, a przy okazji nie doprowadzi nas do ruiny finansowej. Jeśli jednak planujemy zaledwie rutynowy przegląd techniczny i wiemy, że z naszym autem jest wszystko w porządku, możemy pokusić się o większą swobodę wyboru i zwrócenie większej uwagi na cenę ostateczną.
7 praktycznych wskazówek co do wyboru warsztatu samochodowego
Rzeczy, na które moglibyśmy zwrócić uwagę przy wyborze warsztatu samochodowego jest mnóstwo i tylko od nas zależy, jak bardzo wybredni przy tym będziemy. Co ważne, na taką wybredność możemy sobie pozwolić – konkurencja na rynku jest na tyle duża, że mamy w czym wybierać. Poniżej przedstawiamy szereg wskazówek, które w naszym wyborze będą w stanie nam pomóc.
- Bazujemy na dobrych opiniach – w dzisiejszych czasach ludzie uwielbiają dzielić się swoimi opiniami na temat wszystkiego, w tym również warsztatów samochodowych. W związku z tym zawsze sprawdzajmy, jaką renomą cieszy się wybrany przez nas usługodawca, przeglądając fora internetowe, grupy dyskusyjne oraz serwisy agregujące opinie.
- Sporządźmy wstępny kosztorys – początkiem współpracy między nami a warsztatem samochodowym powinno być ustalenie warunków współpracy. Podstawą w tym wszystkim jest wstępny kosztorys, który da nam wgląd na to, ile będziemy musieli zapłacić za wykonanie usługi. Powinien on być wiążący i ściśle związany z tym, z czym do tego warsztatu się zgłosiliśmy.
- Dowiedzmy się nieco więcej na temat terminowości – dobry warsztat to nie taki, które dokonuje napraw i przeglądów szybko, ale taki, który zawsze robi to na czas, czyli zgodnie z tym, na co się z nim umawialiśmy. Obecnie ciężko jest poradzić sobie bez auta – podanie rzetelnego terminu naprawy pozwoli nam na odpowiednie rozplanowanie czasu bez niego. O terminowości wiele jest w stanie powiedzieć nam parking przed warsztatem – jeżeli jest on przepełniony autami, może to świadczyć o tym, że zalega on z naprawami. Może, ale nie musi – zawsze powinniśmy to właściwie weryfikować.
- Zadbajmy o klarowną umowę – przed dokonaniem poważniejszych napraw warto podpisać z warsztatem umowę, często zwaną „protokołem zdawczym”. Powinna ona wskazywać nie tylko na to, że auto zostawiamy w warsztacie, ale i na to, w jakim znajduje się ono stanie. Uchroni nas to przed ewentualnym jego uszkodzeniem w czasie procesu naprawczego.
- Spójrzmy na porządek w warsztacie – bardzo ciężko jest spodziewać się po warsztacie czystości. W końcu on sam kojarzy się z umazany smarem pracownikami oraz bardzo surowym wyglądem wyjątkowo „niemieszkalnym”. Nie ma w nim nic złego, jeśli wszystko wewnątrz warsztatu jest dobrze zorganizowane. Alarmujące powinno być dla nas rzucanie narzędzi na lewo i prawo przez pracowników. Plusem z kolei może być zbieranie przez warsztat „zepsutych” części innych samochodów. Każdy powinien bowiem wiedzieć, że większość z nich może być rozłożona na czynniki pierwsze – a te mogą posłużyć do tańszej naprawy naszego samochodu (niewymagającej wymiany całych części) – również i one powinny mieć dla siebie jedno miejsce.
- Zwróćmy uwagę na podejście – od warsztatu samochodowego oczekujemy (bo mamy prawo) odpowiedniego traktowania naszego samochodu, często stanowiącego jedną z najcenniejszych rzeczy w naszym dobytku. W związku z tym zawsze patrzmy na to, jak podchodzą do naprawianych aut mechanicy – czy zasłaniają je materiałem na czas naprawy? Czy zabezpieczająca szyby przed zabrudzeniem i czy uważają na to, by nie zarysować samochodu? Choć może się to wydawać niedorzeczne, zdarza się zbyt często, by nie mieć tego na uwadze.
- Upewnijmy się, że warsztat jest dobrze wyposażony – mowa nie tylko o drobnych narzędziach, ale i chociażby maszynach używanych do diagnostyki czy też kanale do naprawy auta. Cóż to za warsztat bez takiego na stanie?
Podsumowanie
Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług konkretnego warsztatu samochodowego jest w dzisiejszych czasach czymś bardzo trudnym. Choć z pozoru jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji, gdyż to usługodawcy muszą konkurować ze sobą o skuszenie nas swoją ofertą, tak naprawdę wybór tego właściwego miejsca jest przez to cięższy i wymaga od nas pomyślenia. Pamiętajmy, by nigdy nie działać pod wpływem emocji i zawsze rozważać wszystkie „za” i „przeciw’ danego warsztatu – w końcu na szali stawiamy nasze, często bardzo drogie, auto.
Polecamy:
- mechanika pojazdowa w szczecinie
- części samochodowe do japończyków warszawa
- części do samochodów koreańskich
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |