Jak zbudować czytnik RFID? Nie trzeba być ekspertem w zakresie nowoczesnych technologii, aby zrozumieć, że czytnik jest mózgiem systemu RFID. Jednak jego konstrukcja nie należy do najłatwiejszych, podobnie jak wybranie egzemplarza w sklepie. Istnieje jednak kilka kryteriów, na podstawie których podejmowana jest ostateczna decyzja. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze czytnika RFID? Jaka jest różnica między czytnikami zintegrowanymi i niezintegrowanymi? Jakie rodzaje czytników RFID możemy wyróżnić? Jaki zasilacz wybrać? Jak komunikują się czytniki RFID? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością uspokoi czytelników.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze czytnika RFID?
Każdy czytnik RFID posiada ogólne cechy, które należy przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Kupowanie i budowanie czytnika to dość skomplikowana sprawa i na szczęście można zawęzić poszukiwania. Po pierwsze, powinniśmy rozważyć port anteny. Warto wspomnieć, że rzeczywista liczba wymaganych punktów odczytu zależy w dużej mierze od aplikacji. Jednak możliwość ich rozbudowy lub dodania kolejnych zależy głównie od ilości anten. Na podstawie powyższych informacji łatwo wywnioskować, że liczba portów antenowych jest tak naprawdę czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Warto podkreślić – czytniki najczęściej występują w wersjach 2-portowych, 4-portowych oraz 8-portowych. Mimo to niektóre modele są w stanie obsłużyć aż 32 anteny, co z pewnością jest wartością satysfakcjonującą. Istotne są również metody komunikacji, a także obszar działania.
Czytnik zintegrowany a niezintegrowany — jaka jest różnica?
W czytnikach RFID możemy wyróżnić zintegrowane i niezintegrowane. Okazuje się, że zintegrowane czytniki RFID charakteryzują się tym, że łączą czytnik RFID z anteną RFID w jednym urządzeniu. Dlatego nie potrzebujemy zewnętrznego odbiornika. Jeśli jednak wymagane są dodatkowe anteny, można zastosować dodatkowe anteny zewnętrzne. Jeśli chodzi o niezintegrowany czytnik RFID – nie ma on wbudowanej anteny. Jest jednak w stanie obsłużyć wiele anten zewnętrznych, ich ilość zależy głównie od modelu czytnika oraz obszaru detekcji.
Rodzaje czytników RFID
Rynek elektroniczny przeżywa boom, dlatego każdego roku widzimy nowoczesne i innowacyjne modele czytników RFID. Jednak ważne jest, aby zrozumieć zalety i wady każdego rozwiązania. Nie sposób nie wspomnieć o wszystkich dodatkowych cechach, które wbrew pozorom również mogą mieć znaczący wpływ na rozwiązania RFID. Istnieją dwa rodzaje czytników: stacjonarne i podręczne. Ten pierwszy charakteryzuje się ponadprzeciętną wydajnością. Zwykle mają dwa, cztery lub osiem portów antenowych. Są gwarancją wielkiej siły. Działają nawet w trudnych warunkach. Podręczne czytniki RFID można podzielić na dwie kategorie: terminale mobilne ze zintegrowaną anteną RFID oraz czytniki mobilne, które zyskują funkcjonalność po rozbudowie o dodatkowy uchwyt skanujący.
Jaki zasilacz wybiera czytnik?
Czytniki RFID mogą być zasilane na wiele sposobów. Najpopularniejszy jest niewątpliwie zasilacz, który podłącza się do gniazdka elektrycznego za pomocą zasilacza. Warto jednak zastanowić się, czy przed użyciem tego źródła zasilania masz w pobliżu gniazdko. Kolejnym źródłem zasilania jest PoE. Wykorzystuje możliwości kabla Ethernet do zasilania czytnika oraz do wysyłania i odbierania danych. Czytnik może być również zasilany bateriami. Jest to typowe rozwiązanie przy kopiowaniu ręcznym. Akumulator jest dostrojony w taki sposób, aby zapewniał wystarczającą moc przy jednoczesnym zapewnieniu w pełni satysfakcjonującej trwałości. Taki sposób to gwarancja bezprzewodowej, komfortowej, przenośnej pracy. Ostatnim źródłem zasilania jest samochód. Jak się okazuje, w pojazdach montowane są rozwiązania RFID. Uwzględniają one wykorzystanie istniejącego zasilania w pojeździe.
Jak komunikują się czytniki RFID?
Czytniki RFID komunikują się z otoczeniem na kilka sposobów. Może być bezpośrednio podłączony do komputera lub widoczny w sieci. Najbardziej popularna jest komunikacja LAN. To połączenie wykorzystuje kabel Ethernet do połączenia z siecią. Dostępne są również opcje bezprzewodowe, tj. Bluetooth, Wi-Fi. Jednak pierwszy moduł jest przeznaczony głównie dla urządzeń przenośnych. Dostępny jest również port szeregowy z 9-pinowym kablem szeregowym. Metodą komunikacji może być port pomocniczy, który jest wykorzystywany w przypadku niektórych urządzeń przenośnych rozbudowanych o moduły RFID.