Inwestycja w park trampolin to coraz częstszy pomysł na świetny biznes, jednak trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć sprzęt poza sezonem. Jak zrobić kotwy do trampoliny?
Jak zwiększyć zysk z parku trampolin?
Aby zwiększyć zysk z parku trampolin należy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim:
- zaopatrzyć się w dobrej jakości trampoliny zewnętrzne,
- przeprowadzić profesjonalny montaż parków trampolin,
- regularnie konserwować i wymieniać zużywające się akcesoria parków trampolin,
- zabezpieczać sprzęt w sposób jaki przewidział producent parku trampolin.
Jak wybrać odpowiednie trampoliny?
Przede wszystkim musimy szukać sprzętu jak najlepszej jakości. Lepszy będzie sprawdzony producent trampolin do parków niż firma, o której nie możemy znaleźć żadnych opinii. Produkty muszą być wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli nasz biznes ma się zwrócić i przynosić zyski to przecież z takiego parku będzie korzystało wiele osób, z dużą częstotliwością. Nie ma sensu kupować sprzętu złej jakości za niewielkie pieniądze. Będzie się on niszczył, narażając gości parku na urazy, oraz generował dodatkowe koszty. Uszkodzony sprzęt trzeba naprawiać lub nawet wymieniać.
Jak przeprowadzić sprawny montaż parku trampolin?
Montaż każdego tego typu sprzętu powinien odbywać się dokładnie tak jak zaleca dany producent trampolin zewnętrznych. W pierwszej kolejności musimy odszukać wykaz części niezbędnych do złożenia trampoliny i upewnić się, czy zostały przysłane wszystkie. W przeciwnym wypadku należy wstrzymać się od montażu. Podobnie powinniśmy zachować się, gdy zauważymy, że któryś element został uszkodzony przy transporcie. Aby trampolina była sprawna i bezpieczna wszystkie jej elementy muszą być w pełni funkcjonalne i nieuszkodzone. W dalszych krokach powinniśmy postępować dokładnie tak, jak mówi instrukcja producenta. Przy montażu tego typu sprzętów nie ma miejsca na kreatywność – aby był bezpieczny, trzeba dokładnie wykonać każdy opisany w instrukcji krok.
Jak konserwować trampoliny?
Praktycznie każdy producent parków trampolin zaleca zwrócić szczególną uwagę na to, by sprzęt był dobrze przymocowany do podłoża. Zapewnia to optymalne bezpieczeństwo użytkownikom nie tylko w trakcie użytkowania. To prawda, że dobre mocowanie sprawia, że praktycznie nie istnieje ryzyko zawalenia się konstrukcji lub jej przewrócenie gdy jest ona poprawnie użytkowana. Jednak jest to też ważne ze względu na to, że poza momentami użytkowania trampoliny są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W związku ze zbliżającym się kryzysem klimatycznym obserwujemy coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak gradobicia, ulewne deszcze, porywisty wiatr. Wszystko to może naruszyć konstrukcję źle umocowanej do ziemi trampoliny, budowa parków trampolin powinna uwzględniać więc wyposażenie sprzętu w dobrej jakości kotwy.
Jak zabezpieczać trampoliny poza sezonem?
Wszystkie powyższe niekorzystne zjawiska pogodowe nasilają się poza sezonem, w jakim najczęściej korzystamy z trampolin. Pory roku w ostatnich latach coraz bardziej się mieszają, więc projektowanie trampolin do parku rozrywki powinno zakładać użytkowanie go przez cały rok. Zazwyczaj nie ma sensu składać go na zimę, ponieważ nawet w miesiącach typowo zimowych takich jak grudzień i styczeń zdarzają się obecnie miesiące z aurą przypominającą lato czy nawet wiosnę. I odwrotnie – w miesiącach letnich zdarzają się krótkie sezony pogody jesiennej, czy nawet zimowej. Wyposażenie parków trampolin pozwalać musi więc na zabezpieczenie sprzętu na takie sezony, w których warunki pogodowe nie pozwalają na korzystanie z parku. Do tego typu zabezpieczeń używa się najczęściej wodoodpornych, trwałych płacht przymocowanych do podłoża za pomocą narzędzi zwanych kotwami.
Jak zrobić kotwy do trampoliny?
Zaplanowanie dobrze zamocowanych kotw to ważny element projektowania parków trampolin. Gwarantują one bezpieczeństwo sprzętu nawet przy silnych podmuchach wiatru, ulewnych deszczach czy gradobiciach. Jednak żeby trampolina została poprawnie zabezpieczona, kotwy muszą zostać umieszczone gęsto i poprawnie wbite.
Trampolinę zazwyczaj zabezpiecza się za pomocą kotw wygiętych w przedłużoną literę u lub l. Taką kotwę wbija się w taki sposób, by przytrzymywała podstawę sprzętu. Łuk kotwy powinien obejmować rurę stanowiącą odnóża trampoliny osadzone do ziemi. Kotwę należy wbić tak, by cała zanurzyła się w ziemi i ciasno oplatała rurę. Najlepszym rozwiązaniem będą takie kotwy, które posiadają dodatkowo miejsce na przykręcenie kotwy specjalną śrubą do rury.
Inaczej ma się sprawa w przypadku zabezpieczania trampoliny płachtą. Do tego używamy różnego rodzaju kotew, które zarówno wyglądem jak i sposobem użycia przypominają tak zwane śledzie, jakie znamy z rozkładania namiotów. Kotwy powinny w takim wypadku przytrzymywać jak najwięcej rogów plandeki, a płachta musi być napięta i pokrywać cały sprzęt. Tutaj również kotwy należy wbić w ziemię maksymalnie głęboko.