Niezbędnym wyposażeniem każdego domu pasywnego i energooszczędnego jest wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła, czyli rekuperacja. Jest to system służący do wymiany zużytego i brudnego powietrza w czyste i świeże. Przyda się on przede wszystkim osobom, którym zależy na oszczędzaniu energii, filtrowaniu powietrza z pyłków czy braku hałasu z otwartego okna. Jak więc przebiega proces oczyszczania powietrza za pomocą rekuperatora i jakie korzyści wynikają z jego posiadania?
Czym jest i jak działa rekuperacja?
Rekuperacja w Krakowie jest wentylacją mechaniczną, która opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Umożliwia on usuwanie z pomieszczenia brudnego, wilgotnego i nasyconej dwutlenkiem węgla powietrza wraz z odzyskaniem ciepła. Rekuperator stanowi centralną część rekuperacji, ponieważ zawiera wymiennik służący do odzyskiwania ciepła. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach. W pierwszym strumień powietrza jest czysty i zimny i jest ono wyciągane z zewnątrz budynku. Drugie to powietrze ciepłe, ale zużyte, wilgotne i brudne, wydostające się dzięki okrągłym kratkom na ścianach i suficie z wnętrza pomieszczeń. Oba strumienie spotykają się w rekuperatorze, lecz nie mieszają się ze sobą. Każdy strumień płynie innym kanalikiem w wymienniku ciepła. Ciepłe i brudne powietrze zostawia w rekuperatorze swoje ciepło, a czyste i zimne nawiewane z zewnątrz odzyskuje je. Wymiennik ciepła jest wyposażony w kanały wentylacyjne, za pomocą których świeże powietrze rozprowadzane jest po całym domu.
Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna
Tradycyjna wentylacja polega na zasysaniu powietrza, wytwarzanego przez kominy. Wiąże się to z licznymi wadami, tj. wychładzanie domu i brak możliwości usunięcia wilgoci z pomieszczeń. Działanie wentylacji tradycyjnej opiera się na systemie kominów, czyli otworów znajdujących się w murach budynku. Kominy te mają za zadanie wyciągać zużyte i brudne powietrze na zewnątrz, czyste i świeże strumienie powietrza powinny natomiast napływać do pomieszczeń przez okna, wywietrzniki czy szpary w drzwiach. Do wentylacji mechanicznej niezbędne jest urządzenie, którego działanie opiera się na wytwarzaniu dwóch strumieni powietrza. Usuwanie zużytego powietrza za pomocą rekuperatora wiąże się z zatrzymaniem ciepła w mieszkaniu, co nie jest możliwe w przypadku wentylacji grawitacyjnej, ponieważ ucieka ono wraz z brudnym i zużytym strumieniem powietrza. Posiadanie wentylacji tradycyjnej oznacza więc wyższe koszty ogrzewania, gdyż opłacone przez nas ciepło nie gromadzi się w domu. Kolejna różnica między wentylacją grawitacyjna a rekuperacją dotyczy filtracji nawiewanego powietrza. Jeśli w okolicy domu w powietrzu jest pełno dymu i alergenów, tradycyjna metoda wentylacji nie usunie z niego tych zanieczyszczeń, przez co dostaną się one do środka mieszkania. Zamknięte okna powodują z kolei inny problem, jakim jest duszne i wilgotne powietrze. System wentylacji mechanicznej zapewnia czyste i świeże powietrze niezależnie od tego czy okna są otwarte czy zamknięte. Zaleca się nawet aby jak najrzadziej wietrzyć mieszkanie, ponieważ powoduje to niepotrzebne straty ciepła.
Rekuperacja a zdrowie
W obecnych czasach otwarcie okna w celu przewietrzenia mieszkania nie daje nam gwarancji na to, że powietrze dostające się do domu z zewnątrz będzie czyste, świeże i rześkie. Czasami jakość powietrza wpuszczanego przez okno nie sprzyja zdrowiu, gdyż wiąże się to z napływem dymu, smogu, pyłu i różnych alergenów. Zamknięte pomieszczenia również są szkodliwe dla organizmu, gdyż w konsekwencji mieszkanie byłoby wilgotne i zagrzybione. Rekuperacja natomiast niweluje ten problem, filtrując, oczyszczając i ogrzewając powietrze, które napływa z zewnątrz.
Inne zalety rekuperacji
Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, który posiada wiele zalet. Z montażem rekuperacji wiąże się chociażby oszczędność energii nawet o 30%, ponieważ wydostające się na zewnątrz zanieczyszczonego i zużytego strumienia powietrza nie oznacza utraty zgromadzonego w mieszkaniu ciepła. Brak konieczności otwierania okien pozwala nam cieszyć się wyciszonym pomieszczeniem, pozbawionym hałasów dobiegających z okolicy. Częste pranie i gotowanie też już nie będzie stanowiło problemu, gdyż gromadzona w tych miejscach wilgoć również szybko zostanie usunięta za pomocą rekuperacji. Czyste powietrze to w tym przypadku również brak wirusów, bakterii i roztoczy, a ilość nagromadzonego kurzu także znacząco się zmniejszy.
Podsumowanie
Rekuperacja jest systemem wentylacji, który za pomocą wymiennika ciepła usuwa brudne i zanieczyszczone powietrze, wpuszczając do pomieszczenia świeże i czyste odzyskując ciepło. Ponadto jest rozwiązaniem oszczędnym, ponieważ możemy dzięki niemu zatrzymać ciepło w domu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, gdyż dostające się z zewnątrz powietrze jest filtrowane i usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia, tj. smog, dym czy pyłki. Wentylacja mechaniczna wpływa więc korzystnie na zdrowie, umożliwiając nam oddychanie czystym i świeżym powietrzem wewnątrz naszego mieszkania.