Nauka gry na perkusji – jak rozpocząć? Coraz więcej osób zainteresowanych jest grą na perkusji. Pokusa uderzania w talerze i bębny niejednokrotnie jest bardzo duża. W praktyce jednak nie wiemy od czego powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym instrumentem. Warto uzyskać podstawowe informacje w tym zakresie, aby nie stracić ciężko zarobionych pieniędzy i nie zniechęcić się zbyt szybko.
Dlaczego pałeczki to najważniejszy element perkusji? Czy znalezienie nauczyciela to dobre rozwiązanie? Na jakiego pada warto zdecydować się w pierwszej kolejności? Czym jest metronom i dlaczego jest tak istotny podczas gry na perkusji? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to chcielibyśmy serdecznie zaprosić cię do zapoznania z tym artykułem – prawdopodobnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości w tym zakresie.
Dlaczego pałeczki to najważniejszy element perkusji?
Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z nauką gry na perkusji, w pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w absolutnie najważniejszy i niezbędny przedmiot, czyli pałeczki. Co ciekawe, same w sobie również są instrumentem. W sieci znaleźć możemy wiele materiałów, w których specjaliści grają na nich wiele ciekawych melodii. Dzięki takiemu zakupowi będzie mogli zapoznać się, w jaki sposób się z nimi obchodzić, jednocześnie samodzielnie przekonać się, jak zachowują się w rękach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych elementów gry na perkusji jest właśnie chwyt pałki. Wprawę możemy uzyskać dzięki regularnemu kontaktowi.
Wybór pałeczek może jednak okazać się trudniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak chociażby rodzaj drewna. Największą popularnością cieszą się pałeczki z hikory, ze względu na ponadprzeciętną wytrzymałość. Niemniej istotna jest długość, która ma wpływ bezpośrednio na to, jak daleko jesteśmy w stanie sięgnąć elementów zestawu. Od niej zależy również waga akcesoriów. Skupmy się również na średnicy i wadze. Lżejsze modele sprawiają, że możliwa jest delikatna gra, jednocześnie zyskanie większej kontroli nad uderzeniem. Grubsze natomiast umożliwiają wyprowadzenie mocniejszych ciosów. Ostatnim aspektem jest rodzaj główki – do wyboru są pałeczki owalne, okrągłe, w kształcie żołędzia lub w kształcie łezki. W zależności od zakupu mamy do czynienia z nieco innym dźwiękiem. Warto więc przetestować to na własną rękę.
Czy znalezienie nauczyciela to dobre rozwiązanie?
Część osób początkujących zastanawia się, czy znalezienie nauczyciela to rozwiązanie godne uwagi. Z pewnością istnieją profesjonalni muzycy, którzy nie uczyli się gry od nauczycieli – w praktyce jest to jednak bardzo trudna sztuka. W początkowej fazie grania pomoc specjalisty może okazać się zbawienna. Dzięki niemu stosunkowo szybko przebrniemy przez zróżnicowane bariery, takie jak aspekty techniczne grania. Wśród nich najczęściej wyróżnia się technikę gry stopą, chwyt pałki, wypracowanie optymalnego systemu ćwiczeń, technikę gry na hi-hacie. W praktyce oznacza to, że możliwe okaże się się szybsze rozwijanie umiejętności, niż gdybyśmy robili to na własną rękę. Poszukiwanie materiałów dodatkowych ma sens, jednak jeśli będziemy korzystać tylko z nich, to wiele kwestii może okazać się niezrozumiałych.
Najlepsze szkoły muzyczne:
Na jakiego pada warto zdecydować się w pierwszej kolejności?
W poprzednim akapicie mówiliśmy o pałeczkach, które mają niebagatelne znaczenie. Wydobywanie charakterystycznego dźwięku nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie pad. Z praktycznego punktu widzenia jest to kawałek drewna, który posiada wyróżniającą się na górze gumę. Jest on w stanie imitować zachowanie prawdziwego bębna, którego zakup jest kosztowny, z tego powodu należy wstrzymać się z jego zakupem. Pad pozwala doskonalić technikę gry, nie emitując przy tym dużego hałasu. Jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca, w przeciwieństwie do prawdziwej perkusji. Ogromną zaletą jest również mobilność- niewielka waga sprawia, że przenoszenie nie sprawia większych kłopotów. Oznacza to, że możemy wykonywać ćwiczenia niemalże w każdym miejscu, po wcześniejszym położeniu instrumentu na twardej powierzchni.
Czym jest metronom i dlaczego jest tak istotny podczas gry na perkusji?
Jest jeszcze jedna kwestia, o której powinni pamiętać początkujący perkusiści. Istotny jest bowiem metronom. Jest to urządzenie (bądź oprogramowanie), które wystukuje określone tempo. Wykorzystując takie rozwiązanie możemy ćwiczyć równe granie. Jest to niezbędne, jeśli chodzi o grę zespołową. Dodatkowo możliwe okaże się doprecyzowanie grania. Ważne jest, aby metronom był głośniejszy niż instrument. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że istnieją również aplikacje na smartfona, które mogą skutecznie zastąpić metronom w wersji fizycznej. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie jesteśmy zainteresowani wydawaniem dużej ilości pieniędzy. Klasyczny metronom sprawdza się przy cichym graniu, natomiast elektroniczny nie posiada opóźnień sprzętowych. Już na początku przygody warto zatem postawić na wcześniej wspomniany dodatek.