Wakacje to wspaniały czas dla dzieci. Przede wszystkim dlatego, że nie chodzą do szkoły i mogą bardzo dużo czasu spędzić na zabawie. Od dorosłych zależy, aby zabawa ta była mądra i ciekawa. Kiedyś tradycyjnym sposobem na spędzanie wakacji przez dzieci, były wizyty u rodziny. Dla przykładu dzieci z miasta jeździły na wieś lub odwrotnie. Później coraz częściej dzieci były wysyłane na kolonie oraz różnego rodzaju obozy. Bardzo fajną sprawą w jest w szczególności ta druga opcja, a szczególnie jeśli są to obozy tematyczne.

 

Czy warto wysyłać dzieci na obozy tematyczne?

 

Obozy tematyczne są niezwykle fajną sprawą dla dzieci, ale pod jednym warunkiem. Musi być to pomysł trafiony. Czyli zanim wyślemy dziecko, dobrze byłoby porozmawiać z nim i dowiedzieć się, co je tak naprawdę interesuje bądź intryguje. Czasem dzieci marzą o czymś skrycie i nie mówię tego wprost. Dla przykładu dziecko być może marzy o tym, aby udać się na obóz jeździecki. Na pierwszy rzut oka możemy nie wywnioskować, że nasze dziecko interesuje się jeździectwem, ale zainteresowanie to może wynikać z innych rzeczy niż tylko z samego jeździectwa jako sportu. Zainteresowanie jeździectwem może być pochodną innej pasji. Dla przykładu dziecko może być fanem lub fanką westernów, lub fantastyki, w której to bohaterowie często jeżdżą na koniach i skrycie marzą o tym, aby tak jak oni nauczyć się jeździectwa. Oczywiście pomysłów na obozy tematyczne jest znacznie więcej, a do najciekawszych opcji możemy zaliczyć obozy żeglarskie, wędrowne, survivalowe i językowe.

 

Czy na obóz tematyczny warto kupić dziecku dodatkowy sprzęt?

 

W tej materii bardzo wiele zależy od tego, na jaki obóz faktycznie dziecko pojedzie. Jeśli będzie to obóz językowy, to właściwie żadnego sprzętu nie potrzebujemy, ale jeśli jest to obóz związany z uprawianiem jakiegoś rodzaju sportu, wówczas może zajść potrzeba, aby dziecko przed wyjazdem doposażyć. Dla przykładu na obozie jeździeckim może się przydać sprzęt jeździecki. Oczywiście nie mówimy tutaj o kompletnym oporządzeniu konia, czyli siodle, uździe i tak dalej. Są takie elementy stroju, które dobrze jest, aby każdy posiadał swoje własne indywidualne. Taki sprzęt jeździecki to między innymi buty jeździeckie lub kask do jazdy konnej. Przed wyjazdem dobrze jest skontaktować się z organizatorem i dowiedzieć się szczegółowo, jaki sprzęt jeździecki oferują w pakiecie, a jaki dobrze jest, aby dziecko posiadało swój własny- dodatkowy. Domyślnie możemy założyć, że sprzęt jeździecki, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy, będzie zapewniony przez organizatora, ale niektóre elementy ponadnormatywne już zapewnione być nie muszą, choć mogą zdecydowanie umilić spędzanie wolnego czasu na końskim grzbiecie, nie mówiąc już o tym, że na przykład posiadanie własnych butów jeździeckich jest zdecydowanie lepszą opcją z punktu widzenia higieny.

 

Gdzie możemy kupić sprzęt jeździecki?

 

Wbrew pozorom zakupienie podstawowego sprzętu jeździeckiego nie jest rzeczą trudną. Nie musimy w tym celu odwiedzać specjalistycznych sklepów internetowych lub stacjonarnych. Sieci sklepów sportowych, jakie są na terenie naszego kraju, w swojej ofercie mają podstawowy sprzęt jeździecki. Sprzęt jeździecki, jaki możemy w nich znaleźć to na przykład buty, rękawice, kaski jeździeckie czy ochrona pleców. Na pewno dziecko będzie czuło się pewniej oraz uniknie niektórych nieprzyjemnych sytuacji takich jak otarcia, które będą się zdarzały zawsze wtedy, kiedy podejmujemy aktywność fizyczną zdecydowanie różniącą się od tej, którą mieliśmy do tej pory.

 

Czy zaopatrzenie dziecka w sprzęt jeździecki jest drogie?

 

To czy zaopatrzenie dziecka w sprzęt jeździecki jest drogie, zależy oczywiście od tego, co rozumiemy pod pojęciem słowa drogie. Buty kask oraz ochrona pleców w swojej podstawowej wersji będzie to około 400 zł. Bardziej zaawansowane modele będą odpowiednio droższe. W pierwszej fazie raczej nie powinniśmy inwestować w sprzęt jeździecki z wysokiej półki, ponieważ nie jest powiedziane, że dziecko, które wraca z obozu jeździeckiego, zapała do jeździectwa tak wielką miłością, że będzie chciało uprawiać ten sport również w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli tak będzie, zawsze będziemy mieć czas na to, aby zgromadzić środki, aby taki lepszy sprzęt dziecku kupić. Ten podstawowy na pewno nie zostanie zużyty podczas dwu lub trzytygodniowego obozu jeździeckiego i będzie służyć jeszcze przez bardzo długi czas. Podobne podejście powinno kierować rodzicami w przypadku każdego innego obozu związanego z aktywnością fizyczną.

 

Co zrobić, jeśli sprzęt jeździecki kompletny jest dla nas za drogi?

 

Oczywistą sprawą jest, że nie każdego będzie stać na to, aby dziecko wyekwipować w 100% – jak to się mówi „od stóp do głów”. Zanim jednak kupimy cokolwiek w takiej sytuacji, powinniśmy naprawdę dobrze zorientować się, co jest w rzeczywistości najbardziej potrzebne po to, aby uniknąć kupowania rzeczy, które są potrzebne, ponieważ docenić je może np. jeździec zaawansowany, który na końskim grzbiecie spędza naprawdę dużo czasu. Inwestowanie środków taki sprzęt, jest zwyczajnie zbędnym wydatkiem.