USG barku Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Kraków lub Wrocław. Takie reklamy są ostatnio dość popularne w internecie. Czy faktycznie warto skorzystać z usług USG? Czym jest USG oraz czy lepiej jest je stosować niż zdjęcie RTG.?
USG – czym jest?
USG jest to inaczej badanie ultrasonograficzne. Badanie takie zaleca się zawsze, kiedy do zbadania mamy tkanki miękkie. W przypadku tkanek miękkich badanie za pomocą promieniowania rentgenowskiego jest niemożliwe. USG zostało rozpowszechnione głównie poprzez badania profilaktyczne kobiet w ciąży. Ze względu na to, że jest to metoda bardzo bezpieczna, w zasadzie nie wiążąca się z żadnym ryzykiem, została zaimplementowana również do innych badań diagnostycznych. USG barku w Szczecinie jest zatem bezpieczną metodą na zbadanie naszego barku, jeśli konieczne są badania diagnostyczne.
Czy USG jest bezpieczniejsze od RTG?
Pomijając oczywiste aspekty, z tym że za pomocą badania RTG. nie zobaczymy większości tkanek miękkich, a głównie kości. Promieniowanie rentgenowskie służące do obrazowania w metodzie RTG. jest to promieniowanie agresywne i choć współczesna aparatura potrafi pracować na minimalnych jego wartościach, to zawsze jest bardziej agresywne niż USG. USG jest to metoda opierająca się na ultradźwiękach i dzięki temu jest niemal w stu procentach bezpieczna. Badanie RTG. jest to oczywiście metoda, którą lepiej jest stosować do dogłębnego badania kości oraz innych tkanek twardych, ale stosuje się je coraz rzadziej. Wszędzie tam, gdzie można zastosować badanie USG zamiast RTG., robi się to głównie z troski o zdrowie pacjentów.
Zobacz także:
- operacja kręgosłupa szyjnego cena Szczecin https://ortho-expert.pl/operacje-kregoslupa-szczecin/
- operacja na kolano Szczecin https://ortho-expert.pl/oferta/kolano-konsultacje/
- ortopeda prywatnie Szczecin https://ortho-expert.pl/lekarze/
USG barku Szczecin – dlaczego warto je wykonać właśnie w Szczecinie?
Przeprowadzenie badania USG barku w Szczecinie, jest przede wszystkim zalecane wszystkim tym, którzy w Szczecinie mieszkają lub w jego najbliższej okolicy. Kiedyś USG było dość rzadkim badaniem i aparatura do jego przeprowadzenia była tylko w kilku ośrodkach w kraju. Obecnie jest dość powszechne, a aparatura jest niemal w każdym szpitalu powiatowym i w każdej prywatnej klinice. Od samej aparatury, ważniejsze jest to, aby osoba przeprowadzająca badanie, była doświadczona i potrafiła je dobrze odczytać. Każdy, kto choć raz miał robione badanie USG, zdaje sobie sprawę z tego, że obraz na nim nie jest łatwy do interpretacji. Dlatego dobrze jest wykonać w Szczecinie USG barku Szczecin, posiada w swoich gabinetach bardzo dobrych specjalistów.
USG barku – kiedy przeprowadzić?
Bark jest bardzo skomplikowaną częścią naszego ciała. Pod względem narządu ruchu jedną z najbardziej skomplikowanych. W barku mamy torebki stawowe, ścięgna oraz mięśnie i ich przyczepy. Uraz barku może być wynikiem jednorazowej ciężkiej kontuzji lub być następstwem małych, lecz częstych mikro-urazów, których objawy wystąpiły już jakiś czas po wystąpieniu pierwszego. Zawsze, wtedy kiedy odczuwamy ból barku, szczególnie nawracający lub powtarzający podczas wykonywania tych samych czynności, jest dobrym sygnałem do tego, aby udać się na USG barku.
Czy inne części ciała można badać za pomocą badania USG?
Oprócz USG barku można oczywiście badać inne części ciała. Jak wspomniano badania prenatalne u kobiet w ciąży, są przeprowadzane głównie tą metodą. U noworodków z kolei można przeprowadzać przezciemiączkowe badanie USG głowy. W zasadzie badanie USG może być wykonane wszędzie z wyjątkiem czaszki, ponieważ kości osłaniające mózg, nie pozwalają na bezinwazyjne badanie USG. Badanie USG jest stosowane bardzo powszechnie w medycynie sportowej. Wszelkie badania stawów czy mięśni, jest realizowane głównie z użyciem tej metody. Wielu sportowców uniknęło poważnych kontuzji, ponieważ regularne badanie USG, wykryło przeciążenia w układzie ruchu jeszcze zanim zawodnik poczuł jakikolwiek ból.
Czy każdy może poddać się badaniu USG?
Badaniu USG może poddać się właściwie każdy. Z punktu widzenia medycyny, nie ma przeciwwskazań do tego, aby je przeprowadzać. Barierą mogą być jednak pieniądze. Darmowe badanie USG można wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia, aby jednak uzyskać skierowanie na bezpłatne badanie w publicznej placówce, należy udać się do lekarza po skierowanie, co i tak nie zawsze jest łatwe. Inną sprawą jest oczekiwanie na termin badania. Może on czasem wynosić kilka miesięcy. Z tego powodu lepiej jest czasem zdecydować się na odpłatne badanie “od ręki”, czy to w placówce państwowej, czy w prywatnej.
Koszt badania wynosi przeciętnie od stu do trzystu złotych, a cena zależy przede wszystkim od tego, jaka część ciała jest badana. W zależności od tego badanie jest po prostu trudniejsze lub łatwiejsze, a lekarz musi przeprowadzić je dokładnie, aby móc dokładnie zrobić opis, który potem zobaczy lekarz prowadzący i na tej podstawie będzie decydował o dalszym leczeniu. Jest to o tyle istotne, że mamy wiele metod leczenia schorzeń układu ruchu, i z tego powodu, aby wybrać najskuteczniejszą terapię, potrzebujemy dokładnego i trafnego opisu. Swoją drogą jest to trochę wstyd, że w naszym kraju, standardowe badanie USG większość osób wykonuje odpłatnie, ponieważ nie chce się im czekać na darmowe badanie na NFZ.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |