Monitor to prawdziwe okno na świat dla naszego komputera. Z odpowiednim sprzętem odpowiedzialnym za wyświetlanie smukłego obrazu wszystko, co robisz na komputerze, będzie wydawać się bezproblemowe, niezależnie od tego, czy grasz w gry, surfujesz po sieci lub edytujesz filmy do pracy, czy też czytasz tekst na swoich ulubionych stronach z newsami.
Dostawcy sprzętu rozumieją, jak zmieniają się dzisiejsze wrażenia z użytkowania komputera przy różnych specyfikacjach i funkcjach wyświetlania, i zalali rynek mnóstwem opcji. Jednakże, które funkcje i specyfikacje są najbardziej cenne ze względu na sposób korzystania z monitora? W jaki sposób powinniśmy zdecydować to, który sprzęt przyda się nam najbardziej? Czy powinieneś uzyskać rozdzielczość jak największą rozdzielczość lub po prostu zwykły tryb HD? Co stoi za różnicami? Ile mają znaczenie częstotliwości odświeżania i responsywność, w którą został wyposażony dany monitor? Czy kluczowe są takie funkcje, jak brak migotania, tryb słabego niebieskiego światła? W dodatku jak powinny się zmienić Twoje priorytety, jeśli skupiasz się na grach w porównaniu z profesjonalnymi aplikacjami zamiast ogólnego zastosowania?
Kilka szybkich porad
Określ główny cel swojego nowego monitora. Zastanów się dokładnie nad tym, czy będzie on służył do gier, do użytku profesjonalnego lub ogólnego przeglądania sieci, lub rozmawiania z rodziną za pośrednictwem aplikacji wideo. Zasadniczo gracze powinni priorytetowo traktować szybkie częstotliwości odświeżania i krótki czas reakcji, który zwiększy ich sukcesy w dynamicznej rozgrywce. Z kolei osoby poszukujące odpowiedniego sprzętu do pracy powinny priorytetowo traktować dokładność kolorów. Inaczej sprawy mają się w przypadku niedzielnego użytkownika komputera. Użytkownicy poszukujący monitora do niewymagającego zbyt dobrych parametrów użytku mają mniej konkretne potrzeby, ale często wybierają monitor z panelem o wysokim kontraście, który pozwala dostosować ekran do ich ulubionej barwy kolorów.
Pamiętajmy o tym, że rozmiar w przypadku wyświetlacza też ma znaczenie. Gęstość pikseli ma duży wpływ na jakość monitora. Większy monitor będzie miał niską gęstość pikseli, jeśli ma niższą rozdzielczość. Do oglądania z odległości takich jak biurko lub kanapa od pulpitu 32 cale to prawdopodobnie zbyt duży sprzęt. Z drugiej strony niektórzy klienci zostają skuszeni coraz lepszymi ofertami wśród monitorów, które oferują ogromną przekątną ekranu. Producenci z roku na rok schodzą z cen. Duży monitor o przekątnej powyżej 32 cali i najnowszej technologii 4k, możemy kupić już za 3000 PLN, co jeszcze 5 lat temu było czymś nie do pomyślenia.
Częstotliwości odświeżania. Im większy parametr częstotliwości odświeżania, tym lepiej monitor będzie wyświetlał dynamiczne obrazy. Informuje o tym, ile razy monitor aktualizuje nowe informacje na sekundę, które są mierzone w hercach. Większe liczby oznaczają lepsze, płynniejsze i mniej niepewne obrazy. Jeśli jesteś graczem, częstotliwość odświeżania jest szczególnie ważna w trakcie rozgrywek, takich jak na przykład gry fps i moba, gdzie potrzebujesz monitora o częstotliwości co najmniej 75 Hz (większość monitorów zaprojektowanych do gier oferuje częstotliwość co najmniej 144 Hz) w połączeniu z najniższym możliwym czasem reakcji. Jeśli sprzęt nie będzie służył ci do grania w wymagające gry, ilość herców nie będzie miała dużego znaczenia. Prawdopodobnie zadowolisz się standardowym zestawem.
Czasy reakcji. Krótszy jest lepszy, ale nie jest to duży priorytet, chyba że należysz do grona graczy, którzy na swoich komputerach testują najnowsze gry dostępne na rynku. Czas reakcji informuje, jak długo monitor potrzebuje na zmianę pojedynczych pikseli z czarnego na biały lub z jednego odcienia szarości na inny. Dłuższe czasy reakcji mogą oznaczać rozmycie ruchu podczas grania lub oglądania filmów w szybkim tempie. W przypadku monitorów do gier ten parametr nie zawsze ma duże znaczenie. Przy starszych produkcjach prawdopodobnie nie odczujemy różnicy. Zakup sprzętu o jak najkrótszym czasie reakcji będzie miał sens tylko, jeżeli gramy w najbardziej wymagające tytuły.
Na co zwrócić uwagę na sam koniec?
Monitory LCD są sprzętem stosowanym codziennego użytkowania i oferują wysokiej jakości współczynniki kontrastu, poziomy jasności i zgodność kolorów. Jeżeli zdecydujemy się wydać nieco więcej pieniędzy na nowoczesne panele LCD, przekonamy się o tym, że oferują one lepsze kąty widzenia niż ich poprzednicy i obsługują profesjonalne przestrzenie barw.
Na koniec, stwórz procedurę kalibracji monitora. To dostosowuje go do ustalonego standardu i jest niezbędne do utrzymania spójnego wyglądu podczas codziennego użytkowania. Niektóre monitory są dostarczane z oprogramowaniem do kalibracji lub można je regulować zgodnie z podaną przez producenta instrukcją kalibracji urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem może być program do kalibracji, ponieważ można go używać z wieloma modelami monitorów lub alternatywnie można zatrudnić technika, który przeprowadzi pierwszą kalibrację i zapozna nas z całym procesem. Ostatni sposób niewątpliwie wydaje się najwygodniejszym rozwiązaniem.