Dlaczego warto mieć moskitierę? Moskitiery to prosty i bezpieczny sposób na skuteczne odstraszanie szkodliwych owadów. Podstawą jego budowy jest drobna siatka, która zapobiega przedostawaniu się owadów do wnętrz mieszkań i domów. Wystarczy zainstalować, aby mieć spokój na rok, przy odpowiedniej konserwacji – może nawet dłużej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, każdy o nieco innych właściwościach lub specyficznym zastosowaniu. Pomimo wszystkich błędnych informacji warto wypróbować to proste narzędzie, aby upewnić się, że w Twoim otoczeniu nie ma komarów i much, których w miesiącach letnich jest pod dostatkiem.
Moskitiery – rodzaje
Jednym z rodzajów moskitiery jest osłona ramy, która jest jednocześnie najtrwalsza i wykonywana na zamówienie. Konstrukcja składa się z profilu, na który wyciskana jest siatka. Niektóre montowane są na ramie – na jej zewnątrz, inne wymagają ingerencji w ramę okienną. Niektóre są również demontowalne, dzięki czemu można je łatwo zdjąć z okien jesienią i zimą, przedłużając ich użyteczność. Druga to moskitiera rolowana, która charakteryzuje się wysokimi cenami. Zamiast montować bezpośrednio na oknie, montuje się je na zewnątrz we wnękach. Oprócz klasycznej konstrukcji zawiera kasetę chroniącą przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Został zaprojektowany tak, aby świetnie wyglądać bez uszczerbku dla estetyki okien. Skrzynia wykonana jest z aluminium, a siatka z włókna szklanego. Nazwa pochodzi od mechanizmu działania, ponieważ sprężynowa siatka na uchwycie nawija się w górę iw dół w razie potrzeby. Nadal istnieją niedrogie alternatywy dla tych rozwiązań. Siatkę można przymocować do ramy okiennej za pomocą taśmy wokół siatki. Ten rodzaj jest zwykle bardzo nietrwały.
Moskitiery – ceny
Cena moskitiery uzależniona jest od wielkości okna. Większość producentów moskitier podaje według rozmiaru, więc określenie ceny modelu może być trudne. Cena może być niższa przy zakupie firan na wszystkie okna w domu lub mieszkaniu. W takim przypadku możesz wynegocjować rabat. Decydując się na zamówienie takich osłon okiennych, można poprosić o wstępny kosztorys. W ten sposób możesz porównać oferty i wybrać najlepszą. Standardowy koszt siatki ramkowej na małe okna waha się od 30 do 40 zł, ale droższe siatki zwijane na większe okna mogą oscylować w okolicach 300 zł lub nawet więcej.
Jak konserwować moskitierę?
Odpowiednio konserwowana moskitiera może służyć nie tylko jeden sezon, ale nawet kilka sezonów. To bardzo ważny aspekt posiadania moskitiery i nie każdy jest tego świadomy. Większości osób wydaje się, że wystarczy odpowiednio dopasować rozmiar do wielkości okna i precyzyjnie je zmontować. Jednocześnie okazuje się, że moskitiery zbierają więcej kurzu i brudu niż firanki czy firanki. Łatwiej je wyczyścić nawet bez profesjonalnych środków. Aby zachować je jak najdłużej, zaleca się dwukrotne pranie: przed i po zmianie sezonu. Najpierw usuń go z okna. W przypadku wersji frameworkowych należy zastosować odpowiednie narzędzia. W przypadku siatek z rzepem należy również pamiętać, że częste zdejmowanie może osłabić rzep. Po zdjęciu siatki namocz siatkę w wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego lub mydła. Materiał można zanurzyć w wannie lub brodziku lub w przygotowanej do tego misce. Cały obszar należy delikatnie przetrzeć pianką, uważając, aby nie uszkodzić struktury moskitiery. Na koniec spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.
Czy warto mieć moskitierę na zimę?
Gdy nadchodzi pierwszy chłód, nie otwieramy okien tak często, jak latem. Jest też mniej owadów. Wtedy moskitiera jest znacznie mniej przydatna. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak to jest zostawić siatkę w oknie. To, czy zostać, czy nie, zależy głównie od rodzaju moskitiery. Modele w ramie są odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu mogą bezpiecznie pozostać na swoim miejscu przez całą zimę. W innych przypadkach krople deszczu i śniegu pozostające na siatce mogą zamarznąć i spowodować uszkodzenie delikatnych materiałów. Zwykle wiąże się to z utratą elastyczności i sprężystości, wtedy siatka mniej się rozciąga i przez to jest mniej efektywna. Moskitiera jest montowana na stałe i nie można jej zdemontować na zimę, więc w tym przypadku ten problem nie występuje. Pamiętaj jednak, aby całkowicie zwinąć materiał do pudełka, zanim dotrze. Wiele osób zapomina o tym ważnym kroku i próbuje zrobić to od razu, gdy przypomni sobie swój błąd. Jednak wilgotnej lub zamarzniętej siatki nie należy zwijać, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Manipulację należy pozostawić do wyschnięcia i zwinięcia siatki bez powodowania uszkodzeń.