Nawierzchnie wykonywane z kostki brukowej to niezwykle atrakcyjna ozdoba ogrodowych aranżacji oraz przydomowych posesji. Oprócz tego, że mają się one z zasady bardzo pięknie prezentować, rzeczą najistotniejszą jest to, aby spełniały szereg funkcji praktycznych. Warto wiedzieć o tym, że kostka brukowa musi być układana zgodnie z dokładnie określonymi wytycznymi. Układanie kostki brukowej to bardzo skomplikowany proces. Na każdym z jego etapów może dojść do pojawienia się błędów. Oto artykuł ku przestrodze dla wszystkich osób planujących ułożyć kostkę brukową. Przedstawiamy w nim szereg informacji odnośnie tego, jak nie układać kostki brukowej. 

 

Jak nie układać kostki brukowej – najważniejsze porady i wskazówki

Liczba firm oferujących kompleksowe usługi układania kostki brukowej jest naprawdę spora. Ogromna liczba barw oraz formatów, pełnowymiarowe – to atrybuty, którymi firmy reklamują się w rozmaitych środkach przekazu. Kostka brukowa z powodzeniem stosowana jest zarówno na podjazdach, tarasach i w ogrodowych alejkach w całym naszym kraju. Od wiosny do jesieni brukarze mają mnóstwo roboty, ponieważ liczba osób chcących zainwestować w kostkę brukową na swojej posesji cały czas rośnie. Jak znaleźć dobrą firmę do układania kostki brukowej? W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, aby nie zwracać uwagi wyłącznie na cenę. Jeśli dana firma brukarska oferuje nam usługi w podejrzanie niskiej cenie, to powinien być to sygnał ostrzegawczy mówiący o tym, że korzystanie z jej usług nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Dobra firma brukarska musi posiadać przede wszystkim wieloletnie doświadczenie. Oprócz tego, dobrą firmę brukarską rozpoznamy po tym, że posiada szereg pozytywnych opinii w internecie. Jeśli żaden z tych warunków nie jest spełniony, wówczas mamy najprawdopodobniej do czynienia z „firmą-krzak”, z której usług z całą pewnością nie opłaca się korzystać. 

 

Wybór dobrej firmy brukarskiej – to nie takie proste!

W chwili obecnej na rynku istnieje cała masa firm oferujących usługi brukarskie. Układanie bruku oraz płyt tarasowych ma w swojej ofercie mnóstwo podmiotów w Polsce. Bardzo wielu inwestorów zastanawia się nad tym, w jaki sposób znaleźć dobrą, sprawdzoną firmę brukarską, która zrobi wszystkie prace w należytym terminie, a jednocześnie za przystępną ceną?

Warto wiedzieć o tym, że układanie kostki brukowej należy powierzać wyłącznie wykwalifikowanym specjalistom, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Duże doświadczenie oraz szeroka wiedza powinny być wyróżnikami, które trzeba brać pod uwagę podczas wybierania firmy brukarskiej. Przy szukaniu dobrej firmy brukarskiej opłaca się zasięgnąć opinii wśród swoich znajomych – być może w przeszłości mieli do czynienia z jakimiś firmami brukarskimi i będą w stanie doradzić nam w tym temacie? 

 

Przygotowania to podstawa 

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac związanych z układaniem kostki brukowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zrealizować tak zwane prace przygotowawcze. O co chodzi? Mowa tutaj przede wszystkim o przeprowadzeniu badań geologicznych gruntu oraz o prawidłowym określeniu wszystkich jego parametrów. To, jaka gleba jest na naszej posesji, mocno decyduje o całym dalszym procesie inwestycji. Wiele razy dzieje się tak, że inwestorzy z powodu oszczędności pomijają ten istotny etap. Skutkiem pominięcia tego istotnego etapu może być wypiętrzanie się kostki bądź jej odbarwienia, co sprawi, że kostka nie będzie prawidłowo spełniała swojej funkcji oraz jednocześnie będzie prezentowała się niekorzystnie. 

Dokładne sprawdzenie podłoża, na którym ma pojawić się kostka brukowa, jest niezwykle istotne. Jest to uwarunkowane tym, że pod powierzchnią mogą znajdować się jakieś potencjalnie problematyczne „tajemnice”, które w przyszłości spowodują, że pojawią się problemy eksploatacyjne trudne do pokonania. Może się na przykład zdarzyć tak, że pod powierzchnią znajdzie się gruba, nieprzepuszczająca wody warstwa gliny, zaś wody gruntowe będą zawierały domieszki rozmaitych rud metali. W takich warunkach będzie dochodziło do rozmaitych reakcji chemicznych, które spowodują powstawanie zacieków, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzą do zmiany koloru kostki brukowej. Odwodnienie nawierzchni to niezwykle istotna rzecz, o której także nie wolno zapominać decydując się na układanie kostki brukowej. 

 

Źle przygotowana podbudowa 

W trakcie etapu przygotowywania podbudowy również może dojść do popełnienia błędów. O co chodzi? Można na przykład nieprawidłowo wyprofilować nawierzchnię, źle utwardzić podłoże bądź użyć do tej operacji nieprawidłowych materiałów. Ważne jest to, aby każda warstwa naszej  podbudowy została rozłożona w sposób równomierny. Dzięki temu unikniemy sytuacji w której pojawią się niezwykle uciążliwe problemy z eksploatacją naszej kostki brukowej

Każdy błąd popełniony w trakcie prowadzenia inwestycji związanej z ułożeniem kostki brukowej może nas sporo kosztować. Dlatego tak istotne jest, aby na każdym etapie prowadzenia prac stosować się do wszystkich ważnych wytycznych, o których wspominają eksperci w tej dziedzinie.