Ozonowanie jest metodą usuwania nieprzyjemnych zapachów, dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów oraz uzdatniania wody. Coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie procesu, podczas którego nie są wykorzystywane żadne toksyczne substancje chemiczne, tylko ozon, będący odmianą tlenu. Trójatomowe cząsteczki ozonu posiadają silne właściwości oksydacyjne, jednak nie są trwałe. Dzięki temu po zakończeniu ozonowania poziom ozonu w pomieszczeniach szybko spada. Jego miejsce zajmuje zwykły tlen w cząsteczkach dwuatomowych. Ozonowanie jest metodą pozwalającą na dezynfekcję biur, ale tez odświeżanie wnętrz samochodów czy oczyszczanie wody w basenach. Co tak naprawdę daje ozonowanie? Czy rzeczywiście jest to metoda skuteczna i bezpieczna?
Co daje ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych?
Ozonowanie biur czy ozonowanie mieszkania ma na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Efekt taki uzyskuje się dzięki silnym właściwościom oksydacyjnym i dezynfekcyjnym ozonu. Powietrze z wysoką zawartością ozonu ma właściwości bakterio- i wirusobójcze, co pozwala uwolnić pomieszczenia od potencjalnie szkodliwych patogenów. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wszelkich obiektów użyteczności publicznej, a także hoteli czy restauracji. W miejscach takich przebywa jednocześnie wiele często zmieniających się osób. To właśnie ze względu na duże zgromadzenia ludzi istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia rozmaitych chorób zakaźnych.
Co więcej, część z patogenów może osiadać na powierzchniach mebli, wnikać w materiały obiciowe, przez co samo wietrzenie nie jest wystarczające. Ozonowanie pozwala zlikwidować niemal wszystkie bakterie i wirusy z dużo większą siłą i skutecznością niż w przypadku stosowania silnych środków chemicznych. W ten sam sposób można pozbyć się większości alergenów wziewnych, cząsteczek smogu czy zarodników grzybów pleśniowych. Ozonowanie pozostawia świeże powietrze wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi. Nie ma przy tym żadnych szkodliwych pozostałości środków chemicznych. Pomieszczenia wystarczy wywietrzyć, by stały się w pełni użyteczne.
Ozonowanie w celu usunięcia zanieczyszczeń chemicznych
Ozonowanie jest skuteczną metodą usuwania lotnych pozostałości środków chemicznych. Opary klejów, farb czy lakierów mogą pozostawać w powietrzu przez długi czas, powodując podrażnienia układu oddechowego lub skóry. Ich wdychanie może mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Nie warto więc ryzykować.
Ozon, dzięki silnym właściwościom oksydacyjnym, prowadzi do rozkładu zanieczyszczeń pochodzenia chemicznego, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Dlatego ozonowanie jest zalecane w pomieszczeniach świeżo remontowanych lub nowo oddanych do użytkowania.
Co zyskujemy ozonując kuchnie i łazienki?
Ozonowanie pomieszczeń takich jak łazienki, pralnie, suszarnie czy kuchnie przynosi wiele wymiernych korzyści. Dotyczy to zarówno mieszkań prywatnych, jak i pomieszczeń tego typu w hotelach czy restauracjach.
Dzięki grzybobójczym właściwościom ozonu, ozonowanie pomaga w skutecznej walce z pleśniami, będącymi plagą wilgotnych pomieszczeń. Ozon niszczy nie tylko rozwiniętą pleśń, ale również wszelkie zarodniki. To bardzo ważne, szczególnie, że pleśnie wytwarzają związki silnie toksyczne i kancerogenne.
Dodatkowo, ozon pozwala usuwać uporczywe nieprzyjemne zapachy. Odświeżanie powietrza polega jednak na rzeczywistym usunięciu źródła nieprzyjemnej woni. Nie maskujemy, a usuwamy odór, pozostawiając świeże, rześkie powietrze. W taki sposób pozbyć można sią woni spalenizny, stęchłego zapachu w pralni czy przykrego odoru moczu zwierząt.
Co daje ozonowanie wody?
Dzięki generatorom ozonu wyposażonym w specjalne sondy do ozonowania cieczy, możliwe jest również ozonowanie wody w basenach czy uzdatnianie wody pitnej.
Dezynfekcja wody basenowej jest niezbędnym elementem dbania o bezpieczeństwo użytkowników obiektów tego typu. Rozwijające się w basenach pierwotniaki i bakterie mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Chlor, używany zazwyczaj do dezynfekcji wody basenowej, pozostawia nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również wywołuje podrażnienia skóry. Ozonowanie jest rozwiązaniem nie tylko tańszym, ale również o wiele bardziej efektywnym. Ozon usuwa bakterię E.coli niemal 3000 razy skuteczniej niż tradycyjne środki chemiczne!
Podobnie dobroczynny wpływ ma ozonowanie na wodę pitną. Uzdatnia ją, pozbawiając drobnoustrojów, nieprzyjemnego zapachu czy posmaku. Dodatkowo, woda ozonowana może służyć do płukania warzyw i owoców. Pozwala to dłużej zachować ich świeżość, a także usunąć pozostałości pestycydów czy obecnych w żywności antybiotyków.
Czy warto zainwestować w ozonowanie?
Czy dezynfekcja za pomocą ozonu jest opłacalna? Ile kosztuje ozonowanie? Cennik uzależniony jest od wielkości pomieszczeń czy wydajności stosowanego sprzętu. Warto zorientować się, która z firm świadczących usługi ozonowana cieszy się dobrą opinią. Doświadczeni specjaliści zagwarantują prawidłowe przeprowadzenie dezynfekcji i faktyczną czystość oraz bezpieczeństwo.
Oczywiście, w przypadku ozonowania niewielkich powierzchni, zwłaszcza jeśli ma to być procedura często powtarzana, można kupić własny generator. Jego użytkowanie nie jest skomplikowane. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.