Sprawność aparatu ruchowego jest jedną z najistotniejszych kwestii dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie codziennych czynności, zarówno związanych z pracą, jak i niezbędnych do zaspokajania własnych potrzeb. Na skutek poważnych urazów powypadkowych, czy też schorzeń neurologicznych czy kardiologicznych dawne, prawidłowe funkcjonowanie ruchowe zostaje obniżone lub całkowicie utracone. Oprócz niezbędnych zabiegów medycznych, jak operacja czy farmakoterapia, zbędna do przywrócenia dawnej sprawności jest rehabilitacja. Czym jest i co ma na celu rehabilitacja?
Co ma na celu rehabilitacja?
Ciężki wypadek, pojawienie się choroby czy przewlekła niepełnosprawność całkowicie lub w pewnym stopniu wpływają na utratę sprawności fizycznej. Choroby aparatu ruchu i konsekwencje jakie niosą sprawiają, że pogarsza się również kondycja psychiczna. Rehabilitacja ma na celu poprawienie sprawności ruchowej osoby rehabilitowanej po przebytych urazach, zabiegach, operacjach czy przy niepełnosprawności długotrwałej. Dzięki odpowiednio dopasowanym ćwiczeniom, wykonywanym pod okiem dobrego rehabilitanta można odwrócić procesy chorobowe i walczyć o przywrócenie dawnej sprawności ruchowej. Czas trwania rehabilitacji zależy jest od kondycji i stanu zdrowia pacjenta. Im trudniejsza niepełnosprawność, tym proces będzie dłuższy.
Typy rehabilitacji
Obecnie medycyna oferuje różne typy rehabilitacji, które przeprowadzane są w zależności od potrzeb pacjenta i jego chorób. Rehabilitacja może odbywać się w różnych miejscach, co ściśle jest związane z rodzajem urazu lub choroby.
- Rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych – ma na celu oferowanie porady rehabilitacyjnej kontrolnej lub specjalistycznej, czyli ocena wyników badania, wystawienie potrzebnej recepty oraz wskazanie zaleceń do przeprowadzania leczenia.
- Rehabilitacja w warunkach oddziału dziennego – ma na celu przeprowadzenie rehabilitacji ruchowej, także z zaleceń ortopedycznych i reumatologicznych. Okres jej trwania wynosi zazwyczaj sześć tygodni,
- Rehabilitacja w warunkach domowych – jej celem jest dojazd rehabilitanta do pacjenta, który ze względu na stan zdrowia nie ma możliwości dojazdu do specjalistycznej placówki.
- Rehabilitacja w oddziale stacjonarnym – jej celem jest fachowa pomoc osobom, które na skutek chorób lub przebytych urazów wymagają całodobowego nadzoru specjalisty.
- Rehabilitacja specjalistyczna – ma na celu przywrócenie dawnej sprawności pacjentom, którzy posiadają szczególne potrzeby.
Dzieli się ją na:
- rehabilitacja neurologiczna – dla osób, które przechodzą urazy neurologiczne, wewnętrzne lub urazowo – ortopedyczne,
- rehabilitacja kardiologiczna – ma na celu przywrócenie sprawności osobom po zawale lub innych chorobach układu sercowo – naczyniowego,
- rehabilitacja pulmonologiczna – ma na celu zahamowanie rozwoju chorób płuc oraz zapobieganie wystąpienia niewydolności oddechowej.
Specjalistyczna rehabilitacja
Specjalistyczna rehabilitacja obejmuje swoją opieką osoby, które posiadają szczególne niepełnosprawności. Jej celem jest pomoc w nauce wykonywania podstawowych czynności z niepełnosprawnością oraz przywrócenie sprawności nawet w niewielkim stopniu. Jakim osobom pomaga specjalistyczny typ rehabilitacji?
- osobom niedowidzącym oraz całkowicie niewidomym,
- osobom, które posiadają uszkodzone zmysły słuchu i mowy,
- osobom bez kończyn,
- kobietom po mastektomii,
- dzieciom z zaburzeniami motorycznymi.
Rehabilitacja medyczna – jaki jest jej cel?
Rehabilitacja medyczna jest dziedziną, która łączy różne techniki leczenia, co pozwala zapewnić holistyczne podejście do pacjenta. Z tej gałęzi medycyny może skorzystać każdy, kto posiada jakikolwiek problem urazowy, od wcześniaków po osoby starsze. Celem rehabilitacji medycznej jest zastosowanie leczenia, które pozwoli uporać się z problemem bez ingerencji zabiegowej czy operacyjnej. Łączy ze sobą wiedzę fizjoterapeutyczną, medyczną, a także elementy biomechaniki. Medyczna rehabilitacja rozwija się w zaskakującym tempie, dzięki czemu co chwila pojawiają się nowinki, dzięki którym można uporać się z kolejnymi problemami. Obecnie wykorzystuje się nawet elektrostymulację mózgu oraz robotykę w celu poprawy sprawności pacjentów.
Rehabilitacja blizn pooperacyjnych oraz blizn pourazowych
Niwelowanie blizn po operacjach, na przykład cesarskim cięciu również możliwe jest do wyeliminowania dzięki rehabilitacji. Taki ślad bardzo często przynosi wiele dolegliwości bólowych o różnym natężeniu, w zależności od miejsca jej występowania. Rehabilitacja pozwala zmobilizować ją do chociaż częściowej regeneracji. Leczenie rehabilitacyjne jest holistyczną częścią medycyny, która pomaga lub całkowicie przywraca sprawność ruchową pacjentom. Jej efektywność w dużej mierze zależy od stanu wyjściowego, znalezienia dobrego rehabilitanta http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/o-nas/, a także zaangażowania pacjenta w proces leczenia. Po wystąpieniu urazu lub choroby, która zaburza sprawność fizyczną, warto jak najszybciej rozpocząć proces leczenia, dzięki czemu powrót do dawnego zdrowia pojawi się szybciej.